Návrhy a realizace osázení okenních truhlíků
 

Možná byste chtěli pro Váš dům nějaké příjemné oživení, zkrášlení, které zase tolik nestojí a ještě ho můžete čas od času obměňovat. Jednoduchým řešením jsou okenní truhlíky, kterých může být dle počtu oken tak velký počet, že jejich osázení by pro Vás už dávno přestalo být koníčkem.

My pro Vás můžeme vybrat vhodný typ nádoby (tvar, velikost, barva, materiál, klasické x závěsné), navrhnout alternativy vhodných rostlin dle Vašich představ a  expozice místa.

Nejčastější typy osázení truhlíků:

·                                trvalé – stálezelená varianta, která je velmi výhodná, ale nehodí se všude. Lze říci, že tento typ osázení je dlouhodobě nejlevnější, ale počáteční náklady jsou poměrně vysoké. Druhy rostlin jsou voleny tak, aby na daném místě prosperovaly a vydržely po celý rok stále dekorativní a nemusely se přesazovat několik let, třeba i 5 a více. Truhlíky jsou osázeny převážně jehličnany a neopadavými listnatými dřevinami a trvalkami. Vhodnými druhy jsou například: zakrslé jedle korejské a balzámové, smrk sivý, smrk plazivý ´Formánek´, borovice kleč ´Pumilio´, ´Mops´, ´Repanda´, mnoho druhů jalovců i cypřišků, břečťan popínavý v různých kultivarech, skalník přitisklý, zakrslý dřišťál nebo tavolníček. Z trvalek jsou vhodné například bohyšky, barvínek, rozchodníky, zběhovec, pelyněk ´Nana´, plaménka. Trvalky lze doplnit cibulovinami, které jsou velmi efektní na jaře. Truhlíky je třeba pouze zalévat, pravidelně přihnojovat, občas prokypřit a rostliny dle potřeby sestřihat.

                               sezónní – kvetoucí varianta, která je a bude zřejmě nejčastěji viděnou ozdobou domů v létě. Rostliny je třeba každoročně obměňovat. Zvolený druh rostliny je závislý na podmínkách umístění. Zpravidla se vybírají druhy pro slunečnou teplou jižní stranu domu a druhy pro zastíněnou, respektive severní stranu. Určitě je dobré brát v potaz také účinky větru a deště, které by mohly určité druhy úplně zničit. Rostliny se vysazují po posledních mrazech v květnu – většinou i dříve, ale je to trochu riskantní. Vegetační období pak trvá dle zvoleného druhu až třeba do prosince, víceméně v závislosti na příchodu prvních větších mrazíků. Pro slunná stanoviště jsou nejoblíbenějšími druhy: pelargónie (převislé, plnokvěté, jednoduché muškáty), petúnie (gramofonky, keříčkové, převislé grandiflora, surfinia aj.), nevadlec, lichořeřišnice, sporýš zahradní (verbena), aksamitník (afrikán, tagetes), šalvěj, lobelka (převislé i keříčkové), tabák (nicotina), netýkavka (impatiens), maceška (viola). Pro stinné polohy lze doporučit mnoho kultivarů begónií, fuchsie a molici (vhodná i na slunce).

·                              celoroční – proměnlivá varianta, velmi dekorativní, avšak náročná na obměnu rostlin během roku. Spočívá v obměně výzdoby truhlíku v závislosti na ročním období. Jde o několik fází, které se mohou tematicky vztahovat i k hlavním svátkům roku, jako jsou Vánoce a Velikonoce.

x     - květen až listopad: letní kvetoucí období – nejdelší (např. pelargónie)

x      - prosinec až únor: zimní (Vánoční) výzdoba – lze využít čerstvou trvanlivou lesní chvoj, cesmínu, brslen apod. + vánoční ozdoby včetně osvětlení.

x     - březen až duben/květen: jarní kvetoucí období – osázení cibulovinami (krokusy, ladoňky, sněženky, narcisy, hyacinty, tulipány, bledule, modřence, irisky, ladoničky aj.) a jarními květinami (mnoho druhů petrklíčů, talovín, orsej aj.). Cibuloviny se vysazují jako cibulky ještě na podzim před vánoční výzdobou (po zmrznutí kvetoucích letních rostlin) nebo na jaře, kdy je možné si koupit již předpěstované cibuloviny v květináčích.

                                užitková – zeleninová, ovocná nebo bylinková varianta přímo za oknem. Obrovský boom ve šlechtění užitkových rostlin umožňuje použít rostliny, které potěší jak Vaše oko, tak i žaludek. Radost udělá tato minizahrádka i dětem. Oblíbenou zeleninou jsou keříčková minirajčata (baby), papričky a feferonky, z ovoce jednoznačně jahody (klasické stáleplodící, měsíční, převislé, růžově kvetoucí) a bylinek nepřeberné množství (velmi dekorativní mateřídoušky, libeček, petržel, bazalka, pažitka, oregáno, máta, šalvěj, rozmarýn aj.). Rostliny lze vysazovat od května, bylinky můžeme sklízet ještě v prosinci. Na přezimování je třeba najít místo v bezmrazé chladné místnosti nebo si každý rok pořídit bylinky nové.

Všechny druhy rostlin i cibulek Vám můžeme nabídnout v našem zahradnictví,větší množství je dobré objednat předem.