Zakládání trávníku výsevem
 

• Kdy zakládat  - ideálním termínem pro založení trávníku je období od ½ dubna do ½ května a od ½ srpna do ½ září. V tomto období nehrozí vysoké teploty, které by semena mohly poškodit a je pravděpodobný přirozený přísun vody - déšť, rosa. Pokud je naše zahrada vybavena automatickým závlahovým systémem, pak můžeme přistoupit k výsevu kdykoliv od ½ dubna do ½ září.


• Travní směs
- podle toho, do jakých podmínek (slunné stanoviště x  trvale zastíněné) a k jakému využití má travní plocha sloužit (pouze okrasná funkce x plocha pro sport), vybereme vhodnou travní směs (hřištní, parková, zahradní, luční, atd.) - možno koupit už předpřipravené nebo si nechat namíchat ve specializovaných firmách.


• Příprava půdy
- vhodné je trávník vysévat do prokypřené zeminy (mělká orba, rotavátor), zbavené plevelů a jejich semen. Takto upravenou zeminu uhrabeme a pokryjeme vrstvou speciálního travního substrátu (na vhodných půdách lze nahradit pískem).


• Výsev
- travní semeno rovnoměrně rozptýlíme po ploše v dávce cca 1kg/15m2, lehce zapracujeme hráběmi do substrátu (cca 1cm do hloubky), zaválcujeme, přidáme startovací hnojivo a zalijeme.


• Péče o nově vysetý trávník
- po první zálivce bychom už neměli dopustit, aby semena vyschla, což by způsobilo pokles klíčivosti. Nedocenitelným pomocníkem v této fázi je automatický závlahový systém. Po dosažení výšky cca 7cm je třeba trávník šetrně posekat - ostrou kosou, rotačním strojkem nebo velmi lehkou el. sekačkou.

• Plevel v trávníku - po 2-3 sečích zmizí z nově založeného trávníku většina jednoletých plevelů. Vytrvalé plevely lze odstranit mechanicky (vypichováním) nebo chemicky použitím selektivního herbicidu (Banvel, Bofix,…).


• Zálivka
- pokud chceme mít na zahradě kvalitní trávník, je třeba ho pravidelně zalévat (ne přelévat!). Ideálním řešením je automatický závlahový systém, který dle potřeby zavlažuje zahradu bez našeho přičinění, čímž nám ušetří spoustu času a zvládne to i v době, kdy si vyrazíme s rodinou na dovolenou.


•Vertikutace
- je způsob, kterým z trávníku odstraníme mech a stařinu (odumřelé a odsekané zbytky trávy) a pustíme do jinak ušlapané půdy vzduch s kyslíkem. K vertikutaci můžeme použít ruční vertikutační hrábě nebo elektrický či motorový vertikutátor, nejlépe pak obojí. Vertikutovat bychom měli kvalitní trávník nejméně dvakrát do roka - jaro, podzim.


•Hnojení
- je velmi důležité trávník zásobovat živinami. Na trhu je spousta hnojiv - dávkování dle příbalového letáku. Pozor, v říjnu používat hnojiva s nízkým obsahem dusíku!